Starfish Lustre Earrings
- Mærke:
- Studio Z
- Produkttype:
- Øreringe
- Længde:
- 8 mm (0,8 cm)
- Farve:
- Guld farve
- Materiale:
- Forgyldt sølv sterling 925
- Varenummer:
- 15431
- EAN:
- 5713169120759
- Fri fragt ved køb over 299 kr.
- Mulighed for gaveindpakning til 19 kr.
- 60 dages fuld returret
Studio.Z
Studio Z blev grundlagt i 2021 af Mads Ziegler, der bragte mere end 30 års brancheerfaring med sig. I 2024 overtog datteren Sara Ziegler, uddannet smykkedesigner, og gav brandet et ungt, feminint og kreativt udtryk. Studio Z skaber smykker i 925 sterlingsølv, belagt med rhodium eller 18 karat guld, designet til at kunne mixes og matches, så hver kunde kan forme sit personlige look. Med et univers af tilgængelig kvalitet, unikke detaljer og stærk kvindelig inspiration er Studio Z et brand, hvor smykker bruges til at udtrykke individuel stil og glæde.
Vandfaste smykker
“Vandfaste smykker” er smykker, der i høj grad kan tåle vand i hverdagen – fx håndvask og let regn – uden at ændre udtryk hurtigt. Det handler især om materialet og overfladen. Rustfrit stål og massivt guld klarer typisk vand bedre end belagte smykker som forgyldte. I nogle tilfælde bruges også PVD-behandling (Physical Vapor Deposition), hvor en meget tynd, hård belægning “bindes” til overfladen og kan give bedre slidstyrke end traditionel belægning – men det er stadig en overflade, som på sigt kan slides afhængigt af brug. Smykker med sten, perler eller lim bør som regel holdes tørre.
Forgyldt sølv sterling 925
Forgyldt sterling sølv 925 er ægte sterling sølv (92,5% sølv) med et tyndt lag guld på overfladen, som giver et varmt guldfarvet look. Forgyldning laves typisk med guld i ca. 18–22 karat, og farven kan derfor variere i tone. Da belægningen er en overflade, holder finishen sig pænest med skånsom brug og korrekt pleje.
Mere om Starfish Lustre Earrings
Starfish Lustre øreringene fra Studio.Z er en smuk hyldest til havets elegance og den ikoniske form af søstjernen. Det stilrene design med bløde linjer og fine detaljer gør dem til et tidløst smykke, der tilfører et strejf af natur og ro til dit look. Med deres kompakte størrelse på 8 mm er de perfekte som en diskret, men iøjnefaldende detalje – ideelle både alene og som del af et personligt miks.
Øreringene er udført i 925 sterlingsølv og fås i både en klassisk sølvvariant og en forgyldt udgave med slidstærk 18 karat guldbelægning. Uanset hvilken finish du vælger, får du et smykke, der forener det enkle med det elegante – og som nemt kan styles til både hverdag og festlige lejligheder.
Studio.Z er skabt af den danske designer Sara Ziegler, der med stor kærlighed til naturens former skaber smykker, der kombinerer nordisk minimalisme med organiske detaljer. Alle smykker bliver fremstillet i ægte sølv eller forgyldt sterlingsølv med fokus på holdbarhed, bæredygtighed og design, der varer.
Hos A-Hjort finder du hele kollektionen fra Studio.Z – inklusive elegante ringe, delikate halskæder, stilrene armbånd og små øreringe som Starfish Lustre – alle med naturens ro og styrke som omdrejningspunkt.
Når du handler hos A-Hjort, får du altid gratis gaveindpakning og en nem bytteservice, så du trygt kan vælge det smykke, der føles både personligt og meningsfuldt.