Siren Elegy Earrings
- Mærke:
- House Of Vincent
- Produkttype:
- Øreringe
- Detaljer:
- Stick
- Længde:
- 40 mm (4 cm)
- Farve:
- Guld farve, Hvid
- Materiale:
- Forgyldt sølv sterling 925
- Perler / Sten:
- Nano krystal
- Varenummer:
- 15274
- Fri fragt ved køb over 299 kr.
- Mulighed for gaveindpakning til 19 kr.
- 60 dages fuld returret
House Of Vincent
House of Vincent blev grundlagt i 2017 af Julie Mai og Matias Milton og bygger på fortællingen om den verdensrejsende Vincent, hvis liv, minder og møder danner fundamentet for brandets univers. Inspireret af hans smykker fra alverdens kontinenter skaber House of Vincent designs, der hylder håndværk, personlighed og et liv fyldt med historier. Kollektionerne i sterling sølv og forgyldt sølv er skabt som moderne kapitler og små kunstværker, hvor hvert smykke bliver et vers – og hver bærer en historiefortæller.
Vandfaste smykker
“Vandfaste smykker” er smykker, der i høj grad kan tåle vand i hverdagen – fx håndvask og let regn – uden at ændre udtryk hurtigt. Det handler især om materialet og overfladen. Rustfrit stål og massivt guld klarer typisk vand bedre end belagte smykker som forgyldte. I nogle tilfælde bruges også PVD-behandling (Physical Vapor Deposition), hvor en meget tynd, hård belægning “bindes” til overfladen og kan give bedre slidstyrke end traditionel belægning – men det er stadig en overflade, som på sigt kan slides afhængigt af brug. Smykker med sten, perler eller lim bør som regel holdes tørre.
Forgyldt sølv sterling 925
Forgyldt sterling sølv 925 er ægte sterling sølv (92,5% sølv) med et tyndt lag guld på overfladen, som giver et varmt guldfarvet look. Forgyldning laves typisk med guld i ca. 18–22 karat, og farven kan derfor variere i tone. Da belægningen er en overflade, holder finishen sig pænest med skånsom brug og korrekt pleje.
Nano krystaller - Hvad er det, og hvordan passer du bedst på dem?
Nano krystaller er populære i moderne smykker, fordi de giver et klart “sten-look” med flot glans, ensartet farve og høj holdbarhed i daglig brug. De bruges ofte som et stilrent alternativ til naturlige sten – især når man ønsker et elegant udtryk til en mere tilgængelig pris.
Mere om Siren Elegy Earrings
Siren Elegy fra House of Vincent er skabt til at forføre. Med sin markante, stjerneformede silhuet og hundredvis af glitrende krystaller, fanger smykket lyset som solstråler på havets bund. Det er et iøjnefaldende statement piece, der udstråler styrke, sensualitet og selvsikkerhed – perfekt til dig, der ønsker et smykke med kant og karakter.
Bag House of Vincent står Julie og Matias, der forener æstetik og bæredygtighed i hvert eneste design. Smykkerne er lavet i ægte sterlingsølv og forgyldt sterlingsølv med et bevidst valg af materialer, der både respekterer miljøet og sikrer lang holdbarhed. Det er smykker, der er skabt til at blive brugt – og bevaret.
Brandet stræber efter at udfordre konventionel smykkekultur ved at skabe tidløst design med en drømmende og kunstnerisk tilgang. Her handler det ikke om hurtige trends, men om at give plads til personlighed og fortælling gennem form og funktion. House of Vincent hylder mod, femininitet og frihed i deres visuelle univers.
Hos A-Hjort kan du gå på opdagelse i et smukt udvalg af House of Vincents ringe, halskæder og armbånd – alle med brandets karakteristiske kombination af skulpturel form og raffineret glans.
Når du handler House of Vincent hos A-Hjort, får du gratis gaveindpakning og en nem bytteservice, så du trygt og bekvemt kan finde dit nye favoritsmykke eller forkæle en, du holder af.