Lola Necklace Salt'n'Pepper
- Mærke:
- Enamel Copenhagen
- Produkttype:
- Halskæde
- Detaljer:
- Justerbar
- Længde:
- 380 mm (38 cm) - 400 mm (40 cm) - 420 mm (42 cm)
- Farve:
- Guld farve, Sort, Hvid
- Materiale:
- Forgyldt sølv sterling 925
- Varenummer:
- 13223
- EAN:
- 5714274033132
- Fri fragt ved køb over 299 kr.
- Mulighed for gaveindpakning til 19 kr.
- 60 dages fuld returret
Enamel Copenhagen
Enamel Copenhagen blev grundlagt i 2012 af Marie Rantzau med ønsket om at skabe farverige, poetiske smykker i høj kvalitet. Brandet kombinerer nordisk enkelthed med håndlavede emaljedetaljer, der giver et legende og feminint udtryk. Kollektionerne spænder over ringe, øreringe, halskæder og armbånd, hvor farver, ægthed og delikate former er i fokus, og Enamel skiller sig ud med sit varme, personlige og farverige designunivers.
Vandfaste smykker
“Vandfaste smykker” er smykker, der i høj grad kan tåle vand i hverdagen – fx håndvask og let regn – uden at ændre udtryk hurtigt. Det handler især om materialet og overfladen. Rustfrit stål og massivt guld klarer typisk vand bedre end belagte smykker som forgyldte. I nogle tilfælde bruges også PVD-behandling (Physical Vapor Deposition), hvor en meget tynd, hård belægning “bindes” til overfladen og kan give bedre slidstyrke end traditionel belægning – men det er stadig en overflade, som på sigt kan slides afhængigt af brug. Smykker med sten, perler eller lim bør som regel holdes tørre.
Forgyldt sølv sterling 925
Forgyldt sterling sølv 925 er ægte sterling sølv (92,5% sølv) med et tyndt lag guld på overfladen, som giver et varmt guldfarvet look. Forgyldning laves typisk med guld i ca. 18–22 karat, og farven kan derfor variere i tone. Da belægningen er en overflade, holder finishen sig pænest med skånsom brug og korrekt pleje.
Mere om Lola Necklace Salt'n'Pepper
Den smukke og delikate Lola halskæde fra Enamel Copenhagen, er en kæde pyntet med små farverige emaljedetaljer, som tilføjer et strejf af elegance til ethvert outfit. Denne halskæde er perfekt til at blive kombineret med andre kæder for et lagdelt look, hvilket giver dig mulighed for at udtrykke din helt egen personlige stil, på en sofistikeret måde.
Det skal understreges at man skal behandle halskæden med omhus: Vi anbefaler at man undgår at bære den i badet, når man sover, eller i nærheden af parfumer og cremer, da emaljen kan blive påvirket. Med den rette pleje kan du nyde halskæden skønhed i langt tid.