Jungle Ivy Hoops
- Mærke:
- byBiehl
- Produkttype:
- Øreringe
- Detaljer:
- Creol
- Diameter:
- 17 mm (1,7 cm)
- Længde:
- 25 mm (2,5 cm)
- Farve:
- Guld farve
- Materiale:
- Forgyldt sølv sterling 925
- Varenummer:
- 13740
- EAN:
- 5712187431908
- Fri fragt ved køb over 299 kr.
- Mulighed for gaveindpakning til 19 kr.
- 60 dages fuld returret
byBiehl
byBiehl blev grundlagt i 2010 i København af Charlotte Biehl for at skabe tidløse smykker med personlighed og et ansvarligt aftryk. Brandet forener elegant, nordisk enkelhed med et stærkt fokus på bæredygtighed og bruger genanvendte metaller og etisk fremstillede perler og sten. Kollektionerne rummer ringe, halskæder, armbånd og øreringe, kendt for organiske former og ikoniske symboler, der gør byBiehl til et moderne, bevidst luksusbrand.
Vandfaste smykker
“Vandfaste smykker” er smykker, der i høj grad kan tåle vand i hverdagen – fx håndvask og let regn – uden at ændre udtryk hurtigt. Det handler især om materialet og overfladen. Rustfrit stål og massivt guld klarer typisk vand bedre end belagte smykker som forgyldte. I nogle tilfælde bruges også PVD-behandling (Physical Vapor Deposition), hvor en meget tynd, hård belægning “bindes” til overfladen og kan give bedre slidstyrke end traditionel belægning – men det er stadig en overflade, som på sigt kan slides afhængigt af brug. Smykker med sten, perler eller lim bør som regel holdes tørre.
Forgyldt sølv sterling 925
Forgyldt sterling sølv 925 er ægte sterling sølv (92,5% sølv) med et tyndt lag guld på overfladen, som giver et varmt guldfarvet look. Forgyldning laves typisk med guld i ca. 18–22 karat, og farven kan derfor variere i tone. Da belægningen er en overflade, holder finishen sig pænest med skånsom brug og korrekt pleje.
Mere om Jungle Ivy Hoops
Jungle Ivy Hoops fra byBiehl er et unikt smykke, der kombinerer et naturligt og eksotisk design med et moderne touch. Disse smukke hoops er udsmykket med et 'jungle'-inspireret design, hvor både hoopen og de hængende kæder er dekoreret med fine blade, hvilket giver øreringene et organisk og levende udtryk. De fire kæder, der hænger ned fra hoopen, er af forskellig længde, hvilket skaber en dynamisk og bevægelig effekt, når du bærer dem.
Med Jungle Ivy Hoops får du øreringe, der balancerer elegance og naturlig skønhed, og som tilfører et strejf af eventyr til enhver stil. De delikate bladmotiver langs både hoopen og kæderne giver smykket en fin detalje og et naturligt look, der skiller sig ud.
Øreringene er tilgængelige i både forgyldt og sterlingsølv, hvilket giver mulighed for at vælge den version, der bedst komplementerer din personlige stil. Uanset om du vælger den varme glød fra forgyldt sølv eller den klassiske skønhed fra sterlingsølv, vil Jungle Ivy Hoops være en smuk tilføjelse til din smykkesamling.