Twisted Circle Hoop Earrings
- Mærke:
- By Aagaard
- Produkttype:
- Øreringe
- Detaljer:
- Creol
- Farve:
- Guld farve
- Materiale:
- Forgyldt sølv sterling 925
- Varenummer:
- 1670-S-G24
- EAN:
- 5710880113916
- Fri fragt ved køb over 299 kr.
- Mulighed for gaveindpakning til 19 kr.
- 60 dages fuld returret
By Aagaard
By Aagaard er en del af Aagaard Jewellery, som har skabt smykker siden 1946. Bag hvert stykke ligger en dyb respekt for håndværket og en forståelse for, hvad der gør et smykke tidløst – den rette balance mellem form, materiale og udtryk.
Kollektionen er skabt til at passe ind i din hverdag og til de øjeblikke, der fortjener noget særligt. Smykkerne kan bæres alene som et stille statement eller kombineres i et personligt lag-på-lag look med mere dybde og karakter. Det klassiske, skandinavisk inspirerede udtryk er gennemgående – rent, feminint og aldrig overdrevent.
By Aagaard arbejder med forgyldt sterlingsølv 925 og sterlingsølv 925 samt udvalgte detaljer i ferskvandsperler og cubic zirconia – materialer der giver hvert smykke en varm glød og en holdbarhed, der rækker langt ud over sæsonen.
Vandfaste smykker
“Vandfaste smykker” er smykker, der i høj grad kan tåle vand i hverdagen – fx håndvask og let regn – uden at ændre udtryk hurtigt. Det handler især om materialet og overfladen. Rustfrit stål og massivt guld klarer typisk vand bedre end belagte smykker som forgyldte. I nogle tilfælde bruges også PVD-behandling (Physical Vapor Deposition), hvor en meget tynd, hård belægning “bindes” til overfladen og kan give bedre slidstyrke end traditionel belægning – men det er stadig en overflade, som på sigt kan slides afhængigt af brug. Smykker med sten, perler eller lim bør som regel holdes tørre.
Forgyldt sølv sterling 925
Forgyldt sterling sølv 925 er ægte sterling sølv (92,5% sølv) med et tyndt lag guld på overfladen, som giver et varmt guldfarvet look. Forgyldning laves typisk med guld i ca. 18–22 karat, og farven kan derfor variere i tone. Da belægningen er en overflade, holder finishen sig pænest med skånsom brug og korrekt pleje.
Mere om Twisted Circle Hoop Earrings
Twisted Circle Hoop Earrings har et markant og elegant udtryk, hvor en klassisk hoop er fortolket i en snoet, organisk form. De bløde, drejede kurver skaber en følelse af bevægelse og giver designet et levende og moderne præg. Samtidig bevares en enkelhed i silhuetten, som gør øreringene tidløse og alsidige i brug.
Designet fungerer som et tydeligt statement, men uden at miste sin lethed, hvilket gør dem velegnede både til hverdagsbrug og til mere formelle anledninger. Den gyldne finish fremhæver de organiske linjer og tilfører varme samt et eksklusivt udtryk, der understøtter det skulpturelle formsprog. Øreringene er udført i forgyldt sterlingsølv 925, hvilket sikrer en solid base og et klassisk materialevalg.
By Aagaard er en del af Aagaard Jewellery, som har arbejdet med smykker siden 1946 og er kendt for et klassisk, skandinavisk inspireret formsprog. Brandet arbejder med forgyldt sterlingsølv 925 som grundmateriale, hvilket giver en varm finish og et tidløst udtryk, der kan bæres sæson efter sæson.
Brandets tilgang er centreret omkring smykker med høj anvendelighed og et design, der er let at integrere i forskellige stilarter. Fokus ligger på klassiske former og materialer, der gør smykkerne velegnede til både en enkel hverdagsgarderobe og mere personlige lag-på-lag kombinationer. Resultatet er en rolig form for hverdagsluksus, hvor design og funktionalitet er tæt forbundet.
Hos A-Hjort tilbydes denne familie med fokus på en tryg og enkel købsoplevelse, hurtig levering og mulighed for gaveindpakning. Sortimentet er nøje udvalgt, så smykkerne både fungerer som personlige accessories og som oplagte gavevalg.