Oval Clasp Hoop Earrings
- Mærke:
- By Aagaard
- Produkttype:
- Øreringe
- Detaljer:
- Creol
- Farve:
- Guld farve
- Materiale:
- Forgyldt sølv sterling 925
- Varenummer:
- 1670-S-G85
- EAN:
- 5708258049516
- Fri fragt ved køb over 299 kr.
- Mulighed for gaveindpakning til 19 kr.
- 60 dages fuld returret
By Aagaard
By Aagaard er en del af Aagaard Jewellery, som har skabt smykker siden 1946. Bag hvert stykke ligger en dyb respekt for håndværket og en forståelse for, hvad der gør et smykke tidløst – den rette balance mellem form, materiale og udtryk.
Kollektionen er skabt til at passe ind i din hverdag og til de øjeblikke, der fortjener noget særligt. Smykkerne kan bæres alene som et stille statement eller kombineres i et personligt lag-på-lag look med mere dybde og karakter. Det klassiske, skandinavisk inspirerede udtryk er gennemgående – rent, feminint og aldrig overdrevent.
By Aagaard arbejder med forgyldt sterlingsølv 925 og sterlingsølv 925 samt udvalgte detaljer i ferskvandsperler og cubic zirconia – materialer der giver hvert smykke en varm glød og en holdbarhed, der rækker langt ud over sæsonen.
Vandfaste smykker
“Vandfaste smykker” er smykker, der i høj grad kan tåle vand i hverdagen – fx håndvask og let regn – uden at ændre udtryk hurtigt. Det handler især om materialet og overfladen. Rustfrit stål og massivt guld klarer typisk vand bedre end belagte smykker som forgyldte. I nogle tilfælde bruges også PVD-behandling (Physical Vapor Deposition), hvor en meget tynd, hård belægning “bindes” til overfladen og kan give bedre slidstyrke end traditionel belægning – men det er stadig en overflade, som på sigt kan slides afhængigt af brug. Smykker med sten, perler eller lim bør som regel holdes tørre.
Forgyldt sølv sterling 925
Forgyldt sterling sølv 925 er ægte sterling sølv (92,5% sølv) med et tyndt lag guld på overfladen, som giver et varmt guldfarvet look. Forgyldning laves typisk med guld i ca. 18–22 karat, og farven kan derfor variere i tone. Da belægningen er en overflade, holder finishen sig pænest med skånsom brug og korrekt pleje.
Mere om Oval Clasp Hoop Earrings
Oval Clasp Hoop Earrings er et poetisk statement-smykke, der forener enkel form med skulpturel elegance. De har en blød, dråbeinspireret hoops-form, hvor de glatte, afrundede linjer skaber et roligt og harmonisk udtryk med fin fylde og balance. Den blanke, polerede overflade reflekterer lyset på smukkeste vis og fremhæver designets rene og moderne æstetik.
Designet er kendetegnet ved et eksklusivt og tidløst formsprog, hvor de organiske proportioner giver øreringene et elegant og feminint udtryk. Oval Clasp Hoop Earrings fremstår både enkle og markante på samme tid, hvilket gør dem velegnede som et klassisk statement, men også som en del af et mere personligt og lagdelt smykkelook.
Øreringene er udført i forgyldt sterlingsølv 925, hvilket giver et eksklusivt og holdbart smykke med en varm, gylden tone. Materialet understøtter det tidløse design og sikrer en smuk finish, der bevarer sit udtryk sæson efter sæson.
Designet afspejler et klassisk, skandinavisk inspireret formsprog, hvor rene linjer og ædle materialer går hånd i hånd. Fokus ligger på smykker med høj brugsværdi og et udtryk, der føles relevant på tværs af sæsoner og anledninger.
Hos A-Hjort finder du Oval Clasp Hoop Earrings som en del af et nøje udvalgt sortiment, hvor der er fokus på tryghed, service og en enkel købsoplevelse, uanset om smykket er til dig selv eller som gave.